• 10 PAŹ 14
    • 0
    Prawdy i mity o laserowym usuwaniu owłosienia

    Prawdy i mity o laserowym usuwaniu owłosienia

    Czy depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym?

    Generalnie tak. Pozbywanie się zbędnego owłosienia za pomocą lasera to bezinwazyjna metoda epilacji. Zabieg ten nie powoduje uszkodzeń czy podrażnień skóry, może więc być wykonywany nawet w tak wrażliwych miejscach jak pachy, strefa bikini czy górna warga. Wiązka światła lasera przenika przez skórę i niszczy mieszki włosowe, nie narusza jednak delikatnej struktury naskórka. Słabym ogniwem jest czynnik ludzki – słabo przeszkolony personel czy też sprzęt z tak popularnego ostatnio wypożyczenia. Gabinety wypożyczają laser na konkretny zabieg od firmy zewnętrznej. Trudno tutaj mówić, że znamy to urządzenie, że wiemy i mamy pewność jakie lampy i z jakim faktycznym są one „przebiegiem” lub jak laser został skonfigurowany. Poza tym sprzęt ten może być, delikatnie mówiąc w różnej kondycji technicznej. Powyższe może rodzić pewne niebezpieczeństwo. Nie bójmy się też pytać o kwalifikacje i doświadczenie personelu. A już na marginesie to „depilacja laserowa” jest błędnym terminem. Właściwym określeniem jest „epilacja”.

    Czy zabieg ten jest bezbolesny?

    przygotowanie do zabiegu epilacji

    Przygotowanie do zabiegu laserowego usuwania owłosienia.

    Często czytamy w pięknych reklamach – „bezbolesne laserowe usuwanie owłosienia”. Nie jest to jednak do końca prawdą. Zabieg nie jest zupełnie bezbolesny. Pacjent podczas naświetlania może odczuwać dyskomfort w postaci szczypania lub pieczenia. Stopień tych dolegliwości jest różny dla każdego pacjenta – zależy on bowiem od ogólnej, indywidualnej wrażliwości na ból oraz miejsca wykonywania zabiegu, a także gęstości owłosienia. Istnieje możliwość znieczulenia powierzchniowego.

    Dlaczego należy wykonać kilka zabiegów?

    Zabieg należy powtórzyć ze względu na to, że nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Światło lasera niszczy tylko te włosy, które znajdują się w aktywnej fazie wzrostu, a więc około 30% włosów. Reszta włosów jest w fazach spoczynku i zaniku – światło lasera nie może trwale ich zniszczyć.

    Czy epilacja laserem daje trwałe efekty? Ile zabiegów należy wykonać?

    Mit: laserowe usunięcie niepożądanego owłosienia jest zabiegiem na całe życie i pozbywamy się włosów na stałe.

    Fakt: światło lasera uszkadza trwale mieszki włosowe, a włosy zanikają.

    Fakt drugi: światło lasera nie ma niestety wpływu na genetykę i na hormony. Co z tego wynika? Włosy mogą zacząć odrastać po jakimś czasie, jednak nie będą one z pewnością już takie grube, mocne i w takiej ilości jak przed zabiegiem. Konieczne jest w takim wypadku wykonywanie tzw. zabiegu przypominającego. Nie ma jednak reguły jak często. Zwykle jest to raz na 1-2 lata. Dla osiągnięcia zadowalającego efektu zabiegowego zalecane jest wykonanie minimum od 4 do 6 zabiegów. Zdarzają się oczywiście sytuacje, gdy tych zabiegów trzeba wykonać więcej. Uzależnione jest to od indywidualnych predyspozycji organizmu, podatności na oddziaływanie światła, od ilości melaniny, od stopnia karnacji itp. Ważny jest także fakt, że istnieje znikomy odsetek populacji (ok. 2%) oporny na działanie światła lasera – niezależnie od rodzaju użytego urządzenia (brak wyraźnego efektu już po 2 zabiegach wskazuje na taką właśnie oporność).

    Na jakiej zasadzie działa światło lasera?

    IPL w trakcie zabiegu

    Zabieg epilacji.

    Zabieg epilacji laserowej polega na wykorzystaniu zjawiska tak zwanej fototermolizy – wiązka światła emitowanego z lasera przenika przez skórę i jest pochłaniania przez melaninę, a więc barwnik, którego największe stężenie znajduje się w mieszkach włosowych. Dzięki powstałej w ten sposób energii cieplnej możliwe jest trwałe zniszczenie brodawki włosa. Należy więc pamiętać, że opisywane zabiegi laserowe nie będą skuteczne w odniesieniu do włosów siwych i meszku włosowego.

    Kiedy nie można przeprowadzić epilacji za pomocą lasera?

    Czynnikami dyskwalifikującymi są, oprócz skaleczeń, takie choroby jak łuszczyca, bielactwo, opryszczka, nowotwory oraz występująca u niektórych osób wysoka nadwrażliwość skóry na światło związana z zażywaniem ziół oraz leków światło-uczulających (retinoidy, tetracykliny i inne). Od epilacji laserowej powinny również powstrzymać się kobiety w ciąży oraz osoby ze skłonnością do przebarwień. Ważne jest także, by  nie wykonywać epilacji przy świeżej opaleniźnie (zabiegi można rozpocząć około 4 tygodnie po opalaniu). By uniknąć podrażnień na depilowane miejsca nie wolno nakładać kosmetyków z retinolem i kwasami owocowymi (a także kremów wzbogaconych witaminą C).

    Jak przygotować się do epilacji laserowej?

    Oprócz wykluczenia przeciwwskazań ważne jest zwrócenie uwagi na dotychczasowe metody usuwania zbędnego owłosienia stosowane przez klientkę. Dla uzyskania największej skuteczności zaleca się, aby włosy nie były depilowane mechanicznie (wyrywane woskiem, depilatorem, pęsetą), ani chemicznie (kremy, pianki depilujące) przez okres około 4 tygodni przed planowanym zabiegiem laserowym. Dopuszcza się jedynie golenie, bądź skracanie włosków. Nieprawdą jest również twierdzenie, iż do epilacji trzeba zapuścić włosy w okolicy przeznaczonej do zabiegu. Długa łodyga włosa obniża efektywność działania światła laserowego – większość energii wiązki świetlnej zostaje zużyta na zniszczenie barwnika w widocznej nad skórą części włosa. Zalecane jest wręcz całkowite zgolenie włosków 1 lub 2 dni przed epilacją.

    Czy skóra zaraz po depilacji laserem jest bardzo podrażniona?

    Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i lekko podrażniona, jednak objawy te powinny ustąpić po upływie najpóźniej 48 godzin. W zasadzie zaleca się stosowanie jedynie środków łagodzących, a odbarwienia i przebarwienia mogące wystąpić po epilacji należą do rzadkości (ok 2% pacjentów).

    Logo gabinetu I-KOSMETYKA w Sieradzu
    O czym należy pamiętać po wykonaniu epilacji laserowej?

    Po przeprowadzeniu epilacji laserowej obowiązuje bezwzględny zakaz opalania przez minimum 4 tygodnie. W tym czasie należy również smarować naświetlane miejsca kremami z wysokim filtrem (SPF >30) oraz nawilżać skórę 2-3 razy dziennie. Do tygodnia po epilacji nie powinno się stosować toników na bazie alkoholu, wszelkiego rodzaju peelingów, a ponadto trzeba pamiętać, by po kąpieli nie pocierać skóry zbyt mocno ręcznikiem.

    Na zabieg jakim urządzeniem się zdecydować?

    Na rynku dostępnych jest wiele typów laserów do epilacji owłosienia. Mamy np. lasery rubinowe, aleksandrytowe, diodowe, neodymowojagowe, czy IPL (ten w potocznej terminologii często opisywany jako laser, niemniej jednak z technicznego punktu widzenia nim nie będący, bo emituje rozproszoną, a nie skupioną wiązkę światła).

    W naszym gabinecie zabiegi wykonujemy wykorzystując nasz własny laser diodowy.

    Leave a reply →

Umów się na wizytę

Terminy wizyt są umawiane:
  • telefonicznie: 605 045 639

  • mailowo: i.kosmetyka@gmail.com

  • przez formularz kontaktowy

  • osobiście w gabinecie

Cennik

Sprawdź ceny naszych usług. więcej

Akceptujemy płatności kartami:

Najnowsze wpisy